Studijní pobyt v zahraničí můžete uskutečnit jako tzv. free mover. Tedy jako student, který vyjede do zahraničí mimo rámec existujících výměnných/stipendijních programů - na vlastní pěst.
Hlavní výhodou je, že si tak můžete vybrat prakticky jakoukoliv zahraniční univerzitu, o kterou máte zájem, stanovit si vlastní dobu pobytu a domluvit si vlastní studijní plán. Nejste omezeni žádnou nabídkou a budete moci vyjet na univerzitu dle svého přání. Nevýhodou je větší administrativní zátěž, neboť si prakticky celý výjezd zařizujete sami a proces bude tudíž komplikovanější než u zavedených výměnných/stipendijních programů.
Začněte plánovat a zajišťovat studijní pobyt dlouho dopředu a to alespoň 12 měsíců. V některých případech je možné, že vám bude stačit daleko méně času, v jiných případech (např. stipendia Komise J.W.Fulbrighta) je z procedurálních důvodů dokonce nutno začít s přípravou již 18 měsíců předem.
Výběr zahraniční univerzity nepodceňujte, založte jej na důkladném zvážení všech dostupných informací. Při rozhodování je nutné brát v potaz cíl vašeho pobytu (studijní či výzkumný pobyt, zpracování závěrečné práce, apod.) na základě toho si pak zjistěte více o zaměření fakulty (katedry), o jednotlivých kurzech, vyučujících či vybavení výzkumného pracoviště. Důležité je také se zamyslet, jak skloubíte zahraniční výjezd se studiem na vaší domácí fakultě a případně tomu přizpůsobit studijní plán. Předem se důkladně informujte o studijních programech a také si ověřte, zda budete moci získané kredity uplatnit ve svém studiu.
Klasifikace světových univerzit (Academic Ranking of World Universities)
Klasifikace světových univerzit (QS Top Universities)
Jaké dokumenty jsou obvykle požadovány?
Přihláška
Doporučující dopisy
Motivační dopis/Výpis studijních výsledků z předchozího studia, kopie diplomu, maturitní vysvědčení
Doklad o finančním zabezpečení
Doklad o jazykové způsobilosti
Konkrétní požadavky univerzit se liší. Některé požadují specifické jazykové certifikáty jako např.: IELTS či TOEFL, některým stačí např. potvrzení z vaší fakulty. Je nutné se o tomto předem informovat a také počítat s tím, že termínů pro zkoušky k obdržení jazykových certifikátů je třeba jen několik za rok a jejich vyhotovení může trvat i několik týdnů.
Nezalekněte se výše školného – zahraniční školy často disponují různými finanční zdroji, stipendii, dotacemi či granty.Pokud jste schopni nabídnout své vědomosti a schopnosti v daném oboru, můžete zkusit požádat o přímou finanční dotaci. Někdy je také možné si na univerzitě přivydělat formou brigády.U výjezdů mimo výměnný/stipendijní program je třeba počítat s větší finanční zátěží, jelikož odpadají finanční výhody spojené s účastí v tomto programu (tj. odpuštění školného či udělení stipendia). Některé univerzity však poskytují zahraničním studentům finanční podporu, proto si takovou možnost ověřte.
Pokud jste se již rozhodli pro výzkumný nebo studijní pobyt v konkrétní zemi, můžete využít odkazy na národní akademické informační portály některých zemí či stipendijní programy podporující výzkumné pobyty v těchto zemích. Většina národních portálů uvádí seznamy univerzit a vysokých škol v dané zemi, popis systému vysokého školství, praktické informace o životě, studiu a výzkumu a informace o stipendiích pro zahraniční studenty.
Další užitečné odkazy:
Pro větší přehlednost si můžete zvolit, které novinky a události se Vám budou zobrazovat.